eDevlet

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Şahıs Şirketi Avantajları Nelerdir?

Son zamanlarda şahıs şirketi nasıl kurulur sorusunun yanıtları aranmaktadır. Ayrıca şahıs şirketinin avantajları da merak ediliyor. İşte detaylar…

Şahıs şirketi nasıl kurulur; Türkiye’de şahıs şirketlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Eğer sizler de şahıs şirketi konusunda detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Aslında şahıs şirketi kurmak veya kapatmak kolayca yapılabilir. Yine de yeni girişimler için şahıs şirketi kurmak isteyenler avantajlarıyla beraber dezavantajlarını mutlaka öğrenmelidir.

Şahıs Şirketi Kurmak

Şahıs şirketi kurmayı düşünenler doğru iş seçimi yapmalıdır. Yani bu süreç herhangi bir iş fikrinin hayata geçirilmesiyle mümkündür. Yüksek bir iş hacmine sahip olan girişimler için şahıs şirketi önerilmez. Genelde düşük iş hacimli süreçlerde tercih edilir. Ayrıca şahıs şirketlerinde ortaklık söz konusu değildir. Adından da anlaşılacağı üzere bireysel şirket olarak adlandırmak doğru olacaktır. 2-3 gün içinde kurulabilen şahıs şirketi için öncelikle ikamet ettiğiniz ildeki Vergi Dairesine gitmeniz gerekiyor. Fakat bazı şirketler için oda kaydının yapılması da gerekir. Gerekli evraklar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • İkametgah evrakı
  • Tapu veya kira kontratı
  • İmza beyannamesi
  • Mali müşavir yetkisi ya da vekaleti

Vergi Dairesine bu belgelerle gittiğiniz zaman öncelikle giriş kaydınız oluşturulur. Daha sonra görevli memurlar tarafından iş yeriniz ziyaret edilir ve son aşamada şirketiniz kurulur. Kurulumdan sonra vergi levhasını alarak gerekli aksiyonları almaya başlayabilirsiniz.

Şahıs şirketi nasıl kurulur sorusuyla beraber şirket kurulum maliyetleri de merak edilmektedir. Bu süreçte paylaşacağımız tüm rakamlar ortalama değerlerdir. Mali müşavir vekaleti olarak 100 TL, imza beyannamesi 70-100 TL, kuruluş ücreti 250-300 TL, işletme defteri 50 TL, damga vergisi 30-50 TL arasındadır. Esnaflar yazar kasa kullanacaksa 800 TL ek gider de uygulanır. Kuruluştan sonra ise yılda bir kez gelir vergisi, çalışanların her ay sigorta prim ödemeleri, 3 ayda bir stopaj ve geçici vergi, yıllık defter tasdik ücreti, yıllık oda kayıt ücreti, aylık muhasebeci ödemeleri ve her ay bağkur ödemeleri gibi giderler de bulunmaktadır.

Şahıs Şirketinin Avantajları Nelerdir?

Şahıs şirketi nasıl kurulur bilgilerinden sonra avantajlarına da bakmak gerekiyor. Düşük maliyetle kurulabilen şahıs şirketlerinin vergi konusunda da avantajları bulunmaktadır. Eğer düşük hacimli bir işe girişiyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Öte yandan yıllık vergi dilimleri de uygundur. Dezavantajı ise bankalar tarafından verilmek istenmeyen kredilerdir. Elbette kredi başvuruları olumlu değerlendirilebilir ancak sunulacak kredi miktarı düşük, faiz oranları ise yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu