eDevlet

Yurtdışından Ne Kadar Para Getirebilirim?

Yurtdışından ne kadar para getirebilirim? Yurtdışından para getirme limiti ne kadar oldu? Yurtdışından getirilecek nakit para için yapılan düzenlemenin detayları haberimizde.

Gerek iş sebebiyle gerekse tatil nedeniyle yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konuların başında yurtdışından ne kadar para getirebilirim sorusu gelmektedir. Bu kişiler bulundukları ülkeden Türkiye’ye gelirken yanlarında getirecekleri para miktarının ne olduğunu ve şartlarının neler olduğunu doğal olarak merak etmekte. Bugünkü yazımızda hem yurtdışında yanınızda getirebileceğiniz para miktarını hem de yanında yüklü bir miktarda nakit taşımak istemeyenler için alternatif yöntemlerin neler olduğunu derledik.

Yurtdışından Para Getirme Limiti Ne Kadar?

Yurtdışından para getirme limiti yayınlanan son genelgeyle ortadan kaldırılmış ve kişiler dilediği miktardaki parayı Türkiye’ye getirebilme serbestliğine kavuşmuştur. Avrupa Birliği Gümrük Yasaları gereği AB’ye girerken 10 bin Euro üzeri para girişinin bildirilme zorunluğu varken ülkemizde yıllar içinde yurtdışından getirilecek para miktarları için yumuşatmalar yaşanmış ve en sonunda da limit ortadan kaldırılmıştır. Yani yurtdışında getireceğiniz para miktarını Türkiye’ye girerek gümrük birimlerine bildirmek zorunda değilsiniz.

Ancak Avrupa Birliği ülkelerinden birini gitmek istediğinizde üzerinizde bulunan 10 bin Euro üzeri para miktarını ilgili gümrüğe bildirmek zorundasınız. Oldukça katı bir kural olarak uygulanan bu uygulamaya uymadığınız takdirde ise ciddi sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek.

Yine de yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının her nemada sınırsız parayı ülkemize getirebilme hakkı olsa da yüksek miktarlardaki bu paraların güvenliği açısından herhangi bir banko yoluyla Türkiye’ye transfer etmeleri yararlarına olacaktır. Eğer yanınızda yüklü miktarda parayı taşımaktan çekiniyorsanız aşağıda verdiğimiz alternatif yöntemleri güvenle kullanabilirsiniz.

Yurtdışından Para Gönderme Yöntemleri Nelerdir?

Yurtdışından ne kadar para getirebilirim sorusuna yukarıda verdiğimiz cevapta sınırsız olduğunu söyledik. Ancak yanlarında para getirmek isteyemeyen Türk vatandaşlarının tercih edebileceği en güvenli para gönderme ya da para getirme sistemleri şöyledir:

  • Transferwise
  • Western Union
  • Banka Transferi
  • Nakit

Yurtdışından para getirebileceğiniz bu 4 yöntemden size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerin ne olduğunu ve avantajlarını aşağıda başlıklar halinde açıkladık. Şimdi gelin bu yöntemleri hep birlikte tanıyalım.

Transferwise ile Yurtdışından Para Getirme

Daha önceki yıllarda yurtdışından para transferlerinde yüksek komisyon ve döviz bozum oranlarıyla karşılaşılıyordu. Ancak son yıllarda daha düşük komisyon ödeyerek yurtdışından para transferi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki nakit getirdiğinizde böyle bir kesinti olmaz. Ancak paranızın güvenliği açısından böyle ufak kesintilere razı olmakta akıllıca bir karardır. Üstelik Transferwise ile çok yüksek miktarlardaki paranızı Türkiye’ye gönderebiliyorsunuz.

Türkiye’deki banka hesabınıza Tranferwise ile yapacağınız para transferi 2-3 işi günü içerisinde hesabınızda olacaktır. Böylece hem yanınızda çok fazla nakit taşımak zorunda kalmazsınız hem de paranızın güvenliğini garanti altına almış olursunuz. Bu durumda da bir miktar komisyon ödemeyi göze almış olmanız gerekiyor. Eğer getireceğiniz para miktarı düşükse gümrüğe bildirmeden nakit olarak yanınızda getirmeniz de mümkün tabi.

Western Union ile Yurtdışından Para Getirme

Eğer herhangi bir bankayı araya sokmak istemiyorsanız ve yüksek komisyon ücretlerine aldırmıyorsanız Western Union ile paranızın anında Türkiye’deki banka hesabınıza kolayca transfer edebilirsiniz. Türkiye geldiğinizde parayı çekmek istediğinizde ise size gerekli olan sadece Western Union’un size sunduğu kod olacaktır.

Banka Transferi ile Yurtdışından Para Getirme Limiti

Yurtdışından para getirme işlemlerinde en yaygın olarak kullanılan yöntem banka transferleridir. Banka transferi ile yurtdışından ne kadar para getirebilirim diye merak ediyorsanız, bu konuya şöyle açıklayabiliriz. Yurtdışından banka transferi ile para getirme limiti tamamen kişiye bağlı bir durumdur. Eğer sürekli para transferi yapıyor ve bu transfer miktarı belli bir miktarı aşıyorsa çalıştığınız banka sizden gönderdiğiniz bu paralara dair bir bilgilendirme isteyebilirim. Ancak bu standart bir prosedürdür. Hemen hemen tüm bankalar bu tür prosedürleri uygulayabilir.

Buraya kadar verdiğimiz bilgileri toparlayacak olursak, yurtdışından Türkiye’ye para getirmek için konulmuş bir üst limit bulunmuyor. Yani dilediğiniz tutardaki parayı ülkemize getirilebilirsiniz. Ancak bizim önerimiz büyük miktarlardaki paranızı Türkiye’ye getirmek için izleyeceğiniz en ideal yollardan biri az önce açıkladığımız Transferwise sistemidir. Böylece hesabınızdaki paranıza dokunmadan Türkiye’deki hesabınıza aktarma şansına sahip olursunuz. Açıkça özellikle yüksek miktardaki para transferleri için bu yöntem en güvenilir yöntemlerden birdir diyebiliriz.

Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yurtdışından para gönderme yöntemleri arasında en idealinin Tranferwise olduğunuz az önce belirtmiştik. Bazen iş sebebiyle, bazen de arkadaş ve ailenize yurtdışından para göndermek isteyebilirsiniz. Ya da bazı durumlarda Türkiye’deki kendi hesabınıza para göndereme ihtiyacı doğabilir. Eğer kendi hesabınıza Transferwise ile para göndermek isterseniz sadece hesabınızın IBAN numarasını bilmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında ekstra herhangi bir bilgiye ihtiyacınız olmaz. Ayrıca gönderdiğiniz para miktarı da 2-3 gün içinde hesabınızda olacaktır. Özellikle tatil döneminde Türkiye’ye gelmek istediğinizde yüklü miktardaki paranızı yanınızda taşımak yerine Türkiye’deki hesabınıza aktarma rahatlığını da yaşarsınız. Bu şekilde para gönderme işlemi en kullanışlı yöntemlerden biridir. Üstelik Transferwise diğer para transfer yöntemlerine göre daha uygun komisyon oranlarıyla hizmet vermektedir.

Konumuzu kısaca toparlayacak olursak; geçmiş yıllarda yurtdışında yaşayan birçok vatandaşımınız Türkiye’ye para gönderme konusunda yaşadığı sıkıntılar günümüzde ortadan kalkmış ve alternatif para gönderme yöntemleri çeşitlenmiştir. Yıllardır bazı bankaların tekelinde olan ve SWIT olarak adlandırılan para gönderme işlemlerinde alınan yüksek komisyon ücretleri ile yapılan kesintiler son bulmuştur.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan bu alternatif yöntemler sayesinde yurtdışından daha ucuz ücretlerle para transferleri gerçekleştirilmektedir. Zaman geçtikçe her yıl bir yenisinin eklendiği bu sistemleri sizler için araştırmaya devam ediyoruz. Verdiğimiz tüm bu bilgiler ışığında yurtdışı para gönderme ve transfer işlemelerinizi rahatlıkla yapabilir, size en uygun yöntemi tercih ederek kolayca para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu