eDevlet

Yurtdışına Zeytinyağı Satmak, Zeytinyağı İhracatı Nasıl Yapılır?

Yurtdışına zeytinyağı satmak, isteyen girişimciler ülkemizin zeytin üretim hacmi sayesinde dünyanın farklı ülkelerindeki alıcılara dijital pazarlama teknikleri ile ulaşarak zeytinyağı ihracatı yapıyor.

Zeytin; Marmara bölgesinden, Güneydoğu Anadolu bölgesine kadar sahil şeridinde bulunan bölgelerde yetişen bir bitkidir. Anadolu zeytinin anavatanı olmasına rağmen diğer Akdeniz ülkelerine nazaran yurtdışına zeytinyağı satmak ve ihracat yapmak ülkemizdeki pazarlama kanallarındaki aksaklıklarından dolayı daha azdı. Bunun en büyük sebebi geçmiş yıllarda Zeytinyağı ihracatı, sadece kamu kurumları üzerinden yapılmasıydı. Günümüzde ise Zeytin yağı ihracatında serbestlik vardır.

Hali hazırda yurtdışına zeytinyağı satmak ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Hatta son yıllarda zeytin yetiştiriciliği ile ihracatı artırmak için belirli düzeyde girişimcilere teşvik bile verilmektedir. Peki yurtdışına zeytinyağı ihracatı nasıl yapılır? Zeytinyağı ihracatına talep var mı? Bu konuda izlenmesi gereken yol nedir? İşte detaylar;

Zeytinyağı İhracatı Yapmak

Haberimizin giriş kısmında da belirttiğimiz gibi; zeytin yetiştiriciliği özellikle Akdeniz’e kıyısı olan binlerce hektarlık tarım arazilerinde yetiştirilen bir bitkidir. Ancak üreticilerin mevcut pazarlama kanallarındaki eksikliklerden dolayı farklı ülkelere ürün satamamaları zeytinyağı üreticisinin motivasyonunu düşürmektedir. İhracat yapamayan üretici üretimini yaptığı ürünleri iç pazarda satmak zorunda olduğu için yüksek birim fiyatlarla ürününü satamayacağı anlamına gelir. Örneğin, Avrupa ülkelerine zeytinyağı ihracatı yapan girişimci ile iç pazara ürün satan üreticinin kazancı arasında ciddi uçurumlar olabilir. Yunanistan’da 10 birime satın alınan zeytinyağı, Türkiye’de ortalama 3 birime alınır.

Ülkemiz aslında zeytin üreten bir çok ülkeden daha büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak maalesef bizde güçlü bir pazarlama ağı olmadığı için bu ülkeler ile rekabet etmemiz söz konusu değil. Hemen sınırımızda üretim yapıp dünyaya ürünlerini pazarlayan yunanlar kadar etkin değiliz. Eğer dijital medya kanallarını doğru kullanabilirsek yurtdışına ürün satarak milli fayda elde etmemizi sağlar.

Yurtdışına Zeytinyağı İhracatı Nasıl Yapılır?

Her hangi bir ürünün ihracatı; geleneksel olarak uzak ülkelerdeki ihtiyaca göre alıcılara ulaşıp, elinizdeki ürünü tanıtıp belli bir fiyat seviyesi ile satışı gerçekleştirmektir. Pazarlama esnasında ürünler aracılara veya perakende zincirlerine düzenlenen kısa bir sunum ile tanıtılır. Eğer uluslararası fuarlara katılma fırsatınız olursa ürünlerinizi alıcılara tanıtmanın maliyeti daha ekonomik olabilir.

Ancak ihracat yapmak isteyen girişimcilerin günümüzde geleneksel yöntemlere göre daha kolaydır. Uzak ülkelerdeki zeytinyağı alıcılarına dijital pazarlama araçlarını kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sayfa sayfa katalog basmak yerine kendi markanıza ait ürünler için hedeflediğiniz ülkelerin dilinde tanıtım videoları hazırlatarak kuracağınız internet sitesi ile müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Hedeflediğiniz ülkelerdeki alıcılara kurduğunuz internet sitesine çok ufak ücretler ödeyerek seo çalışması yaptırarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu