eDevlet

Bulgaristan’da Çalışmak İsteyenlere İş İmkanı

Bulgaristan’da çalışmak isteyenler için hazırladığım detaylı araştırmayı inceleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Günümüzde insanlar artık bir dünya insanı olmak istiyor ve kendilerini bu alanda geliştirme yoluna gidiyor. Artık sınırlar kalkıyor. Bu bağlamda birçok insan çok değişik nedenlerden ötürü yurt dışında çalışmayı tercih ediyor. Bu çalışmanın tercih edildiği ülkelerden bir tanesi de eskiden Doğu Bloğu olarak adlandırılan ve sosyalist bir rejimle yönetilen Bulgaristan. Şu an itibarıyla sadece yüzde on civarında gibi oldukça düşük bir oranda işsizlik oranı olduğunu ifade etmek gerekiyor. Ama yine de özellikle kalifiye insanlar için çalışabilecek çok sayıda iş olanağı mevcut.

Bulgaristan’da Çalışmak iş Kurmak

Her ne kadar artık bir sosyalist bir yönetim biçimi ile bu yönetim biçiminin ülke ölçeğinde ciddi anlamda yansımaları bulunuyor. Bulgaristan’da çalışmak için en önemli nedenlerin başında bu yıllardır kurulmuş oturmuş düzen geliyor. Tam anlamıyla yaşamın kolay olduğu, her türlü kuralın öncesinde belirlendiği belli prensipler içinde yaşanılan bir ülke Bulgaristan. Trafik karmaşası yok zira birçok insan hangi statüde olursa olsun toplu taşıma aracı kullanıyor. Rastgele kornaya basmak yasak. İnsanların boş vakitlerini geçirebileceği çok sayıda park ve bahçe mevcut. Bu da işin bir diğer güzel yanı. İnsanlar bu ülkede insanca yaşıyor. Üstelik tüm bunların yanında diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında son derece uzun olan bir ülke ki bu bile Bulgaristan’da çalışmak için en önemli faktörler arasında geliyor.

Bulgaristan’ın komşu bir ülke olması, dünden bugüne gelen tarihsel bir bağımız olması, orada yaşayan ciddi bir oranda Türklerin olması, bu yüzden de bu ülkeye iş için gidecek olanların kendilerini yabancı gibi hissetmeyecek olmaları bu ülkenin tercih edilmek istenmesinin en temel nedenleri arasındadır.  Yemek kültürünün bize yakın olması ise başlı başına bir avantajdır.

Mutlaka okuyun: Sırbistan’da Çalışmak, Maaşlar ve Yasam Koşulları

Bulgaristan’da Çalışmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kişi ister tek başına ister ailesi ile Bulgaristan’da çalışmak yaşamak istiyor ise öncelikle çalışabilmek için D vizesi denilen vizeyi almalıdır. Bu vize alındıktan sonra rahatlıkla çalışabilmek mümkün olmaktadır.

Bulgaristan’da çalışmak için internet üzerinden araştırma yaparak Bulgaristan firmalarında çalışmanız mümkündür. Ama bunun yanında ülkemizden de çok önemli firmalar Bulgaristan’ın muhtelif kentlerinde iş yaptığı için bu firmalara başvurarak da Bulgaristan’a giderek çalışma olanağı mevcuttur.

Bulgaristan’da Maaş Düzeyi Nasıldır?

Bulgaristan’da çalışmak isteyenler için maaşlardan da bahsetmek gerekir ise şunlar söylenebilir. Öncelikle ülkemizde de olduğu gibi mavi yakalı personel ile beyaz yakalı personel arasında maaş farkları mevcuttur. Mavi yakalı olan emek eksenli olarak çalışan insanların aldıkları maaşlar Bulgaristan para birimi olan leva düzeyinde şu şekildedir: Eğer kişi bir inşaat işçisi ise ortalama aldığı maaş 800 ile 1000 leva arasındadır. Turizm sektöründe çalışanlar için bu rakam biraz daha düşük olup 600 leva civarındadır.

Bunun dışında yer alan sektörlerde ise bu rakam 1000 1200 leva arasında gidip gelmektedir. Lakin deneyimli ve uzman bir beyaz yakalı çalışanın maaşı ise 2500 levadan başlamaktadır. Özellikle yazılım ve grafikerler için maaşlar oldukça yüksek düzeylerdedir.

Ülkemiz ölçeğinde bugün ki kur itibarıyla bu fiyatları yorumlamak gerekir ise 1000 ile 1200 leva arasında bir ücret alan kişinin ülkemizde eline geçen para 3000 Türk Lirası olarak bugün ki güncel ortalama kur üzerinden  söylenebilir. Buradan da anlaşılabileceği gibi rakamlar çok yüksek düzeyde değildir. Lakin ülke genelinde konut, elektrik, su, ulaşım gibi olgular da çok ucuz olduğu için bu maaşlar ile insanlar rahatlıkla yaşayabilmektedir.

Bulgaristan’da Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Öncelikli olarak Bulgaristan’da yapılabilecek işlerin başında Türk ailelerinin çocuklarına bakıcılık yapmak vardır. Çünkü Bulgaristan’da yıllardır yaşayan aileler çocuklarına bakması için Türk bakıcı aramaktadır. Çünkü genellikle burada yaşayan Türk ailelerde kadın da erkek de çalışmaktadır. Bunun yanında ülkemizin üstte de ifade edildiği gibi firmaları orada değişik alanlarda çalışmaktadır. Özellikle inşaat, turizm sektöründe bizim firmalarımızda çalışabilir.

Tüm bunların yanında mühendislik, tıp, grafikerlik gibi alanların birinde uzmanlık ve deneyim durumunuz mevcut ise o zaman Türk ya da Bulgaristan firmalarında son derece iyi olanaklar ile iş bularak çalışabilirsiniz. Ama kendi işinizi yapmak isterseniz geleneksel Türk mutfağı ve Türk yemekleri üzerine bir iş yeri açmanız her zaman için karlı bir yatırım olacaktır.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Şirketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu