İş Fikirleri

Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak

Son yılların en hızlı büyüyen ve en karlı işlerinden biri olan evcil hayvan sektörü, yeni iş fikirleri arayan girişimcilerin ilgisini çekiyor. İnsanların yalnızlıklarını bir nebzede olsun azaltmaya yardımcı olan evcil hayvanlar, sevimli olmalarına sevimliler ama, doğru bir şekilde bakılmaları da gerekiyor. Hele ki şehir içi ve şehir dışına çok fazla çıkan biriyseniz siz evde yokken bu mink dostlarınızla ilgilenecek kişi ya da kurumlara ihtiyaç duyarsınız. Ülkemizde evcil hayvan besleyen kişilerin sayısında yaşanan artışla beraber hareketlenen evcil hayvan sektörü artık birçok kişinin ana geçim kaynağı olmuş durumda. Eğer sizde farklı bir alanda ve sektörde iş arıyorsanız evcil hayvan bakımı ile ilgili detayları öğrendikten sonra bu karlı sektöre adım atabilirsiniz. Evcil hayvan sektörü ile para kazanmak için yapılması gerekenleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

1- Evcil Hayvan Oteli Açarak Para Kazanmak

Çoğu insan yalnızlığını azaltmak için evcil hayvan ediniyor. Bu sevimli hayvanların insanların ruh sağlıklarına iyi geldiği de uzmanlar tarafından belirtiliyor. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan yalnız kişilerin stres ve depresyondan korunmak için mutlaka bir evcil hayvan edinmelerini tavsiye eden psikologlar, bu hayvanların insan zihni üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı antidepresan ilaçlara bile gerek kalmadığının altını çiziyor.  Dolayısıyla evcil hayvan besleyen kişilerin sayısı artıkça bu sektörün de karşılanması gereken ihtiyaçları ortaya çıktı.

Özellikle iş seyahatleri ve tatiller gibi uzun süreli evden ayrılmak zorunda kalan kişiler bu minik dostlarını emanet edebilecekleri güvenilir kurumlar aramaya başladı. Yurtdışında sayılarının oldukça fazla olduğu ancak ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bir sektör olan evcil hayvan otelleri, verdikleri kaliteli hizmetleriyle hayvanseverliğin beklentilerini karşılıyor. İçleri çok rahat bir şekilde tatile çıkan evcil hayvan sahipleri verilen hizmetlerden oldukça memnun. Eğer sizde hayvanları seviyor hem kârlı hem de keyifli bir iş kolunda çalışmak istiyorsanız evcil hayvan oteli açarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak bunun için atılması gereken adımları ve resmi prosedürleri çok iyi bir şekilde incelemelisiniz. Vereceğiniz hizmetin şartlarını, koşullarını ve oluşturduğunuz mekânın hijyenik olması gibi daha birçok konuda bilgi sahibi olmalı ve daha sonra gerekli girişimlerde bulunmalısınız.

Mutlaka okuyun: Sağlıklı Yaşam Tarzınıza Uygun İş Fikirleri

2- Evcil Hayvan Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Evcil hayvan sektörü alanında para kazanabileceğiniz diğer bir alan ise evcil hayvan bakıcılığı yapmaktır. Yine insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan bu sektör ile ülkemizde oldukça iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Üstelik bu işi part-time olarak da kolayca yapabilir kendinize ek bir gelir sağlayabilirsiniz. Bazı kişiler evcil hayvanlarını onlar için açılan otellere bırakmaya tercih etse de birçok hayvan sever kendi hayvanlarının başka hayvanlarla aynı ortamda kalmasını istemediği için özel bakıcı arayışı içerisindedir.

Bunun diğer bir sebebi de hayvan severlerin; sevimli dostlarının kendi ev ortamlarında bakılmasını ya da yavru olan evcil hayvanlarının özel bir ilgiyle bakılmasını istemeleridir. Tıpkı yaşlı, hasta ve bebek bakıcısı gibi bu işinde müdavimleri oldukça fazladır diyebiliriz. Eğer siz de hayvanları çok seviyor ve hayvanlara olan bu ilginizi paraya çevirmek istiyorsanız bir ön araştırma yapıp evcil hayvan bakıcılığı yaparak para kazanabilirsiniz.

3- Köpek Eğitmenliği Yaparak Para Kazanmak

Şimdi size evcil hayvan sektöründe para kazanabileceğiniz farklı bir alan sunmak istiyoruz. O da köpek eğitmenliği yaparak para kazanmak. İlk duyduğunuzda kulağınıza çok da mantıklı gelmeyebilir. Ancak son yıllarda para kazanma yöntemlerinden biri haline gelen bu alan, sizin için oldukça iyi bir kazanç kapısı olabilir. Evinde köpek besleyen bazı kişiler köpeklerinin eğitimleriyle kendileri ilgilenmek isteyebilir. Ancak birçok hayvan sever köpeğini kendi başına eğitemeyeceğini düşünür ve profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyar.

Bu nedenle eğer bu alanda bir yeteneğiniz varsa ve kendinize güveniyorsanız köpek eğitmenliği yaparak gelir elde edebilirsiniz. Türkiye’de köpek eğitmenliği ile ilgili eğitim veren herhangi bir resmi kurum olmamakla birlikte birçok özel kurs merkezi köpek eğitmenliği kursu vermektedir. Bu kurslardan birine katılarak kendinizi geliştirdikten bu işe başlayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli belgeselleri izleyebilir ve köpek eğitmenliği ile ilgili diğer kaynak eserleri de okuyabilirsiniz.

4- Köpek Gezdiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Evcil hayvan sahiplerinin ihtiyaç duyduğu hizmetlerden biri de köpeklerinin belirli bir düzende dışarıya çıkartılarak gezdirilmesidir. Yoğun iş temposunda çalışan evcil hayvan sahipleri sabahları çok erken evlerinden çıkmakta ve gece çok geç vakitlerde evlerine dönmektedir. Ancak evlerinde besledikleri köpeklerinin tuvalet ihtiyacı, enerjilerini atma vb. ihtiyaçları için dışarı çıkmaları gerekir.

İşte tam da bu noktada kendilerinin yerine köpeklerini gezdirecek kişilere ihtiyaç duyarlar. Bu kişiler hayvan sahibinin belirttiği saatlerde örneğin akşam 5 ile 6 arası gibi köpeklerini gezdirmek için anlaşırlar. Ülkemizde çok yeni bir iş kolu olan köpek gezdiriciliği özellikle büyükşehirlerde oldukça fazla rağbet görmektedir. Özellikle emekli ve öğrencilerin ek gelir elde etmek için tercih ettikleri bu iş sayesinde ayda oldukça iyi paralar kazandıklarını söyleyebiliriz.

Mutlaka okuyun: Aktar Açarak Para Kazanmak İsteyenlere

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu