eDevlet

İşletme Mezunları Ne İş Yapar? Hangi Sektörlerde İş Bulabilirler?

İşletme bölümünden mezun olunca aslında önünüzde çok geniş seçenekler vardır. Peki İşletme bölümü mezunları hangi alanlarda çalışır? detaylar haberimizin içerisinde yer alıyor.

Günümüzde çok farklı türden işler var. Bu işler de insanlara farklı iş olanakları sağlıyor. İşletme mezunları ne iş yapar sorusu birçok insanın en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Çünkü bugün birçok okulun işletme bölümü bulunuyor. Genellikle iktisat fakültesi bünyesinde dört yıllık olarak eğitim veriyorlar. Sonrasında da insanlar bu okulları bitirdiklerinde ne iş yapacaklarını merak ediyorlar. İşin özünde aslında iyi bir okulun işletme mezunu olan kişinin çok fazla çalışabileceği alan var. Bu yazıda da bu konu hakkında detaylı olarak bilgi verilecektir.  Ülkemizde gerek devlet okullarının gerek özel okulların bu alanda bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümü bitirenler işletmeci sıfatı ile mezun olmaktadır.

 İşletme Mezunları Ne İş Yapar? 

Üstte verilen bu temel bilgilerden sonra gelelim bir diğer önemli olan hususa. Yani yazının başında olan sorunun yanıtını vermeye. İşletme mezunları ne iş yapar derseniz daha önce bu alandan mezun olanların çok iyi bildiği üzere kendileri herhangi bir kurumda yönetici olarak çalışabilmektedir. Bu bölümde işletme mezunu olarak okulu bitiren kişiler beyaz yakalı olarak firmalarda ama tabandan, ama daha üst pozisyonlardan işe başlama şansına sahiptir. Genel olarak çalışabildikleri birimler aşağıda sıralanmıştır:

  • Bankacılık
  • Kurumların AR-GE birimleri
  • Reklam departmanları
  • Firmaların satış ve pazarlama bölümleri
  • Doğal olarak insan kaynakları
  • Ekstra eğitimler alırlar ise ya da okullarında aldıkları eğitim yeterli ise muhasebe
  • Satış bölümleri çalışabildikleri temel bölümler olabilmektedir.

Bunun dışında işletmeci olarak mezun olanların kendi işyerlerini açıp, yönetim danışmanlığı yapma şansı da bulunmaktadır. Bu da kişinin kendisine kalmış durumdur. Ayrıca tüm bu departmanlarda uzmanlaşarak ilerleme şansları mevcuttur.

İşletme Mezunları Hangi Alanlarda Çalışabilir?

İşletme mezunları genel olarak bakıldığında hem kamu sektöründe, hem özel sektörde çalışma şansına sahip olan kişilerdir. Çok farklı bankanın ister özel olsun, ister devlet bankası olsun kambiyo vb. bölümlerde bankalarda kişilerin çalışma şansı mevcut olabilmektedir.

Bunun yanında kamuda bakıldığında müfettişlik, müfettişlik yardımcılığı gibi işler de yapabilmektedirler.  Kamuda her tür kurumda, bankada uzman, uzman yardımcısı gibi çok farklı birimlerde çalışarak çok iyi kazançlar elde etme şansları da olabilmektedir. Bu insanlar kendi işlerini açmak istedikleri zaman herhangi başka bir belge gerekmeden işyerlerini açabilmekte ve KOSGEB destekleri ile kendi kurumlarını nerede ise 0 para kurma şansına sahip olabilmektedirler. Bu da işin güzel yönleri arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu