eDevlet

Yurtdışında Bir Firmaya İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt dışında bir firmaya iş başvuru yapmak için insanların önünde faklı seçenekler vardır. Peki yurtdışında çalışmak isteyenler neler yapmalı? Detaylar haberimizde..

Daha iyi yaşam denilince gerek yaşam şartları gerekse maddi kazanç nedeniyle yurtdışında çalışmanın birçok avantajı vardır. Yurtdışında çalışmak ve yaşamak iyi bir gelire sahip olmak hayal değildir. Eğer dünyada geçerli olan bir mesleğiniz varsa ya da yabancı dilimiz belirli bir seviyede ise yurtdışında çalışmak için zaman kaybetmeden harekete geçebilirsiniz. Peki Yurtdışında bir firmaya iş başvurusu nasıl yapılır?

Yurtdışında yatırımı olan bir firmaya iş başvurusu yapmanın onlarca farklı yöntem vardır. Bunlardan en fazla kullanılanı öncelikle firmaları araştırarak internet sitesi üzerinden başvuru yapmaktır. Özellikle firmaların insan kaynakları departmanı tarafından takip edilen ilan sayfasında iş ilanlarını görerek iş imkanlarından size uygun olanları değerlendirebilirsiniz.

Yurtdışında Bir Firmaya İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışı iş ilanına başvuruyu internet sitesinde yer alan açık pozisyonlar sayfasındaki formu doldurarak online başvurunuzu firma yetkililerine gönderebilirsiniz. Formu doldururken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu özgeçmişinizi uygun bir şekilde hazırlamak olacaktır. Yurt dışında bir firmaya iş başvurusu yapmanın bir diğer yolu ise kariyer ağınızı genişletmek olacaktır. En büyük iş ve kariyer sitesi olan Linkedin platformundan yaptığınız mesleği yapan kişileri listenize ekleyerek başlayabilirsiniz. Sivil toplum kuruluşları, odalar ya da mesleki örgütler aracılığı ile yurt dışında iş bulabilirsiniz.

Yurtdışında çalışmak isteyen her bireyin herhangi bir firmaya iş başvurusu yapmadan hemen önce bazı önemli kararlar verir. Yurtdışında çalışma kararından sonra çalışılacak sektör yapılacak mesleğe göre uygun işe başvuru yapmak şeklindedir. Diyelim ki bir firmaya iş başvurusu yaptınız ve başvuru sonucunuz olumlu sonuçlandı, ilk görüşme sırasında aylık ücretinizi izin ve sosyal haklarınızı netleştirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla yurtdışında çalışmak ve iş bulmak günümüzde çok kolay değildir. Elinize geçen bu fırsatı iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

Yurt Dışında Çalışma Şartları

Yurtdışında çalışma şartları her ülkenin kendi kanunlarına göre farklılık gösterir. Ülkeler genellikle kendi vatandaşlarının kolay iş bulabilmeleri için yabancı personel çalıştırma politikalarını sıkı tutmaktadır. Bu süreçte her ülkenin kendi iş hukuku işletilmektedir, çalışma izinleri ülkelere göre farklılık göstermektedir. Yurtdışında çalışmak isteyenlere en fazla iş imkânı sunan ülkeler, genelde en fazla ihtiyaç duyulan pozisyonlar için yabancı ülke vatandaşlarının istihdam fırsatı veren ülkelerdir.

Örnek verecek olursak inşaat sektörü çalışanları için Arap ülkelerindeki Türk müteahhitlik şirketlerinin proje yürüttüğü ülkeler yurt dışında çalışmayı düşünenler için iyi bir fırsattır. Doğu Asya ülkelerinden Avrupa ülkelerine kadar Üniversite mezunu yabancı dil bilen gençler içinse birçok seçenek var. Bu seçenekler arasında İngilizce seviyesi iyi olan gençler için harika fırsatlar bulunuyor. Bazı şirketler ise yabancı dil seviyesini geliştirmek isteyen gençleri stajyer olarak yurtdışında çalışma imkânı sunuyor.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu