eDevlet

Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler ve Firmalar

Yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler genellikle yatırım yapan şirketlerin talepleri doğrultusunda belirli sayıda işçi alımı yapıyor. Yurtdışı işçi alımı yapan firmalar ihtiyacı olan pozisyonlar için ilan yayınlayıp işçi ihtiyacını karşılıyor.

Yurtdışındaki iş olanaklarının, yaşam şartlarının ve sosyal hayatın daha iyi olduğunu düşünen birçok genç, yurtdışında çalışmak için fırsatları değerlendiriyor. Her ne kadar yurtdışında yaşamanın getirdiği bazı olumsuzluklar olsa da ekonomik şartların ülkemize oranla daha iyi olması insanları yurtdışında çalışmaya yöneltiyor. Peki, yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler hangileri ve hangi sektörlerde yurtdışı işçi alımı yapıyor? Eğer siz de yurtdışında çalışmak istiyorsanız, bu konuda bazı bilgilere ihtiyacınız olacak. Yurtdışında çalışmak ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hangi Ülkeler Yurtdışı İşçi Alımı Yapıyor?

Yurtdışı işçi alımı yapan ülkelerin başında Rusya, Irak, Azerbaycan, Kazakistan, Dubai ve BAE gibi ülkeler yer alıyor. Amerika ve diğer Avrupa ülkeleri de zaman zaman yurtdışı işçi alımı yapsa da daha çok Orta Doğu ülkelerinde iş olanaklarının geniş olduğu biliniyor. Bunun nedenlerinden biri ise, Avrupa ülkelerinin aradığı kraterlerin daha yüksek olması ve alınacak personelin sayısının azlığı denilebilir. Ayrıca Rusya ve Orta Doğu ülkelerinde çok sayıda Türk firmasının projeler yürütmesi de bu ülkelerde çalışmak isteyen kişilere daha fazla istihdam olanağı sağlıyor.

Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Firmalar Hangileri?

Yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler de faaliyetlerde bulunan Türk firmaları daha çok inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. Bu nedenle her yıl çok sayıda inşaat ustası, kalfa, elektrik teknikeri, duvar ve badana ustası, mimar, mühendis ve tesisatçı gibi çok çeşitli meslek dallarında personel alımı yapılıyor. Yurtdışında bulunan Türk şirketleri daha çok kendi vatandaşlarına öncelik verdiği biliniyor. Yılın belli dönemlerinde İŞKUR üzerinden yurtdışı iş ilanları yayımlamakta ve eksik personel açıklarını bu şekilde gidermeye çalışmaktadır.

Eğer yurtdışında kendinize yeni bir hayat kurmak istiyorsanız İŞKUR yurtdışı iş ilanlarını takip ederek kendi mesleki becerinize uygun işlere başvuru yapabilirsiniz. İŞKUR üzerinden yayımlanan ilanlarda sadece inşaat sektörü değil, turizm, gıda, tekstil ve hizmet sektörleri gibi çok çeşitli sektörlerde de iş bulma olasılığınız yüksek. Bu mesleklerin birinde çalışmak istiyorsanız aldığınız eğitimin de önemi büyüktür. Yurtdışı iş başvurusu yapmadan önce mesleğinizle ilgili kendinizi daha da geliştirmek istiyorsanız MEB onaylı mesleki sertifika kurslarına katılabilir ve mesleğinizdeki yetkinliğinizi artırabilirsiniz.

Yurtdışı İş İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Son yıllarda yurtdışında çalışma imkânı sunduğunu iddia bazı dolandırıcı şahıs ve firmalar ne yazık ki birçok kişinin hayallerini suya düşürmüştür. Bu kötü niyetli girişimlere maruz kalan pek çok vatandaşımız hem maddi hem de manevi olarak olumsuz olarak etkilenmiştir. Bu nedenle bir devlet kuruluşu olan İŞKUR aracılığıyla yurtdışı iş başvuru yapmanız sizin için en doğru yöntemlerden biridir.

Eğer farklı kariyer sitelerinde yayımlanan yurtdışı iş ilanlarına başvuru yapmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular var. Bu firmaları çok iyi şekilde araştırmalı ve yapacağınız iş sözleşmesinin detaylarına vakıf olarak imzalamanız son derece önemlidir. Bu uyarıları dikkate aldığınızda olası sorunlarla karşılaşmaz ve yurtdışında mağdur olmazsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu