eDevlet

Yurtdışına İşçi Götüren Şirket ve Firmalar

Yurtdışına işçi götüren şirket ve firmalar tarafından yayınlanan iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Size uygun olan yurtdışı iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Yurtdışı iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen birçok kişi hangi adımları atacağını ve nerelere başvurmaları gerektiğini pek bilmiyor. Günümüzde yurtdışında iş yapan ve yurtdışına işçi götüren şirket ve firmalar daha çok inşaat sektöründe olsa da tekstil, gıda ve turizm alanında da yurtdışı eleman arayan firmaların sayıları oldukça fazla. Peki, yurtdışına işçi götüren firmalar adaylarda hangi şartları arıyor ve bu firmalara nasıl ulaşılır? Yurtdışı hayali kuran vatandaşlarımızın en çok merak ettiği bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte detaylar…

Yurtdışına İşçi Götüren Firmalar Hangi Ülkelerde Faaliyet Gösteriyor?

Ülkemizin büyük inşaat firmaları başta olmak üzere, tekstil ya da gıda gibi yurtdışında fabrikaları olan birçok işletme yurtdışında çalışmak üzere Türk işçilerini fabrikalarında ya da inşaatlarında çalıştırmak üzere ülke dışına götürüyor. Proje sahiplerinin Türk olduğu birçok Arap ülkesindeki inşaat işleri için Türkiye’den çok sayıda vasıfsız ya da vasıflı birçok işçi Müslüman olma avantajı ile de vize problemleri yaşamadan bu ülkelerde çalışmaya başlıyor.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Libya gibi Müslüman ülkelerde işçi alımı yapılıyor. Ortak projeler yapan Türk inşaat firmaları, başta inşaat işçisi olmak üzere, kaynakçı, kalıpçı, boyacı, fayansçı, şoför, güvenlik, aşçı, temizlik işçisi gibi birçok işçiye yurt dışında umut oluyor. Bunun yanı sıra Romanya, Norveç ve Arnavutluk gibi Avrupa ülkelerine de personel alınıyor.

Bu ülkelerde faaliyetlerde bulunan Türk firmaları olduğu gibi Rusya, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan gibi Türki Cumhuriyetlerde çok sayıda proje yöneten kurumsal firmalar bulunuyor.Yine Arap ülkelerinde birçok şubesi bulunan Mado Dondurma, Mado Tatlı firmaları da bu ülkelerdeki şubeleri için tatlı ustaları, kasiyer, garson gibi birçok meslek dalında elemanı ülke dışında çalıştırmak üzere götürmektedir. Tekstil firmaları da özellikle kalifiye işçileri yurtdışına götürmeyi tercih etmektedir.

Yurtdışına İşçi Götüren Firmalara Nasıl Ulaşılır?

Yurtdışına işçi götüren şirket ve firmalar daha çok İŞKUR üzerinden personel alımı yapıyor. Son yıllarda binlerce kişinin İŞKUR aracılığıyla yeni iş imkanlarına kavuştuğu ve yüksek maaşlarla yurtdışında çalışmaya başladığı biliniyor. İŞKUR üzerinden yurtdışı iş ilanlarına başvuru yapabilmeniz için öncelikle İŞKUR sitesine kaydolmanız ve profil ve mesleki bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Daha sonra açık iş ilanları sekmesine giriş yaparak son yayınlanmış tüm iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. İŞKUR dışında yurtdışında eleman götüren firmalara ulaşabilirsiniz. Firmaların internet sitelerinden yayınladıkları personel alımı iş ilanlarına da başvuru yaparak yurtdışı hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Ancak tercih edeceğiniz yurtdışı firmasının hakkında detaylı bilgilere ulaşmalı ve yurtdışında size sağlayacağı tüm sosyal hakları sözleşme imzalamadan önce iyice incelemelisiniz. Böylece olası mağduriyetlerin de önüne geçmiş olursunuz. Eğer sizde Türkiye’de iş bulma olasılığının azaldığını düşünüyorsanız yurtdışına işçi götüren şirket ve firmalar aracılığı ile yurtdışında çalışma deneyimi yaşayabilir. Maaşlarınızı dolarla alıp birikim yapabilirsiniz. Bunu yapmak içinde yurtdışına işçi götüren firmaları yakından takip ederek ilanlarını, yenilenen talepleri görmeniz ve ardından başvurmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı İşçi Götüren İnşaat Firmaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu